Dieta 1000 kalorii – porady

Zdrowe dania
Zdrowe dania – podstawowe informacje
16 lutego 2018
Niewłaściwe nawyki
Niewłaściwe nawyki – co warto wiedzieć
18 marca 2018
Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii – skuteczna, ale czy zdrowa?

To, co jemy w ciągu dnia, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, by odżywiać się zdrowo. Niewskazane jest ani przejadanie się, ani głodzenie, ani też spożywanie przetworzonego jedzenia. Powinno się też unikać potraw smażonych w głębokim tłuszczu oraz słodyczy. A osoby, które chcą schudnąć, powinny takie jedzenie wykluczyć z diety całkowicie. Chudnięcie możliwe jest dzięki ograniczeniu spożywanych w ciągu dnia kalorii. Jedną z popularniejszych diet mocno obcinających kalorie jest dieta 1000 kalorii.

Na czym polega dieta 1000 kalorii?

Osoba będąca na diecie 1000 kalorii spożywa w ciągu dnia właśnie około 1000 kalorii. Ważne jednak, by umiejętnie je rozłożyć na pięć posiłków o rozmaitej kaloryczności, a nie spożyć na raz, pomijając wszystkie inne posiłki.

Dieta 1000 kalorii zakłada spożywanie pięciu posiłków w równych odstępach czasu (co 2,5-3 godziny). Zaczynamy od śniadania – jego kaloryczność to 250 kalorii. Następne jest drugie śniadanie bądź przekąską. Wartość odżywcza drugiego śniadania to 100 kalorii. Kolejnym posiłkiem jest obiad (350 kalorii), następnie podwieczorek (100 kalorii) i kolacja (200 kalorii).

Na diecie 1000 kalorii należy zwracać uwagę na objętość posiłków. Pamiętajmy, że dwa ciastka nie zaspokoją głodu, natomiast kanapka z wędliną i dużą ilością warzyw już tak, a zarówno ciastka, jak i kanapka mają tyle samo kalorii.

Dieta 1000 kalorii – wady i zalety

Dieta 1000 kalorii (zamów na lightdiet.pl) ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Uznawana jest za niezwykle skuteczną, pozwala w krótkim czasie zgubić ogromną ilość kilogramów. Zapewnia szybkie efekty, przez co stosowana jest u osób, które muszą dużo schudnąć przed ważną operacją.

Dieta 1000 kalorii jest też łatwa w stosowaniu. Wystarczy pilnować, by dzienny bilans kaloryczny oscylował wokół 1000 kalorii, a kilogramy będą same spadać. Oczywiście powinno się też pilnować, by spożywane jedzenie było zdrowe. 1000 kalorii to niewiele, dlatego podczas stosowania tej diety zaleca się wspomaganie pracy organizmu przy pomocy suplementów diety.

Przeciwnicy diety 1000 kalorii twierdzą, że ta dieta to właściwie głodówka i nie ma absolutnie nic wspólnego ze zdrowym odchudzaniem. Stosowanie tak restrykcyjnej diety może doprowadzić do powstania niedoborów, a tym samym zaburzyć poprawne funkcjonowanie organizmu. Tempo chudnięcia również nie jest uznawane za zdrowe, tym bardziej, gdy dietę stosuje się przez długi czas. Trudne może być także utrzymanie efektów diety. Istnieje spore ryzyko, że organizm przyzwyczajony do niewielkich porcji jedzenia zacznie magazynować wszystko, co przekroczy dotychczasowe 1000 kalorii.