Dieta 1800 kcal

Zdrowie
Zdrowie
13 stycznia 2019
Sekrety długiego życia – zalety kuchni japońskiej 
10 maja 2019
dieta 1800 kcal

Dieta 1800 kcal – zasady zdrowej diety

Zdrowe żywienie nie sprowadza się wyłącznie do spożywania potraw o niskiej kaloryczności. Dieta 1800 kcal, mimo że nie jest dietą zaliczaną do głodówek, wcale nie musi być zdrowa. Zdrowa będzie wówczas, gdy postawimy na nieprzetworzoną żywność, zbilansowane posiłki oraz dużą ilość warzyw i owoców. Ważny jest także rozkład posiłków w ciągu dnia oraz przerwy między nimi.

Zasady zdrowego żywienia

katering dietetyczny 1800 kcalJeśli chodzi o sugerowaną kaloryczność posiłków, będzie ona różna dla różnych osób. Zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby uzależnione jest od jej płci, wieku, wzrostu i masy ciała, ale także aktywności fizycznej. Z pewnością kobieta w średnim wieku, która wykonuje pracę siedzącą, ma znacznie niższe zapotrzebowanie kaloryczne, aniżeli jej rówieśnik, wykonujący ciężką pracę fizyczną. Każda osoba powinna znać zarówno swoją podstawową, jak i całkowitą przemianę materii i dostosować dzienną kaloryczność spożywanych posiłków do tych wartości.

Staramy się unikać przetworzonego jedzenia, potraw bardzo tłustych i ciężkich oraz nadmiaru słodkości. W zdrowej diecie powinny znaleźć się potrawy przygotowane ze wszystkich grup produktów umieszczonych w piramidzie żywieniowej człowieka, ale w odpowiednich proporcjach. Z pewnością warto spożywać duże ilości warzyw i owoców.

Od lat uważa się, że znacznie lepsze efekty przynosi częste spożywanie małych posiłków, aniżeli zaledwie dwa ogromne dania przypadające na cały dzień, do tego spożywane w godzinach popołudniowych i wieczornych. Najadanie się na noc nie przynosi niczego dobrego, co oczywiście nie oznacza, że do łóżka kładziemy się głodni.

Przykładowo dieta 1800 kcal powinna być skomponowana z pięciu posiłków: trzech większych (śniadanie, obiad i kolacja) i dwóch mniejszych (II śniadanie i podwieczorek, albo tzw. przekąski). Posiłki należy spożywać w równych odstępach czasu, wynoszących mniej więcej trzy godziny. Pomiędzy posiłkami nie powinno się podjadać, ale należy pić duże ilości wody niegazowanej.

Dieta 1800 kcal dla tych, którzy nie mają czasu bądź nie lubią gotować

Wiele osób je byle jak i w pośpiechu, ponieważ nie ma czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków, albo też nie lubi gotować i kupuje gotowce. W takiej sytuacji świetnie sprawdza się catering dietetyczny. Firma cateringowa zajmuje się przygotowaniem i dostarczeniem pod wskazany adres gotowych do spożycia posiłków o określonej kaloryczności. Częstym wyborem klientów jest dieta 1800 kcal, choć zdarzają się osoby, które preferują diety bardziej bądź mniej rygorystyczne.

Zaletą cateringu dietetycznego jest także to, że każdego dnia otrzymujemy świeże posiłki w wygodnych pudełkach, które można zabrać ze sobą wszędzie. Poznajemy przy tym nowe smaki i oszczędzamy czas – nie musimy odwiedzać sklepów spożywczych, ani zajmować się przygotowywaniem posiłków.