Dieta lekkostrawna – podstawowe zasady

Niedobór magnezu
Niedobór magnezu – jak przeciwdziałać
6 stycznia 2018
Catering dietetyczny Poznań
Catering dietetyczny Poznań
29 stycznia 2018

Dieta lekkostrawna – dla kogo najlepsza

Zdrowa dieta to bardzo popularny slogan. Coraz więcej osób pragnie przejść właśnie na zdrową dietę, niestety jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak naprawdę nie ma jednej diety cud zdrowej i korzystnej dla wszystkich. Dieta dobra dla każdego po prostu nie istnieje. Wynika to głównie z faktu, że nasze organizmy znacznie się różnią, podobnie jak różni się nasza kondycja fizyczna, stan psychiczny, gospodarka kwasowo-zasadowa naszego organizmu i wiele innych. Dieta cud zatem definitywnie nie istnieje. Mamy jednak szereg diet, które faktycznie są dostosowane do naszych osobistych zdrowotnych potrzeb. By wymienić kilka wystarczy choćby pomyśleć o diecie bezglutenowej, diecie wegetariańskiej, diecie beztłuszczowej lub diecie lekkostrawnej.

Ciekawym przykładem jest z pewnością właśnie dieta lekkostrawna. Czym jest taka dieta i dla kogo jest faktycznie najlepsza? Dieta lekkostrawna opiera się na przygotowywaniu posiłków, które są łatwo przyswajalne przez nasz organizm, a co za tym idzie bezpieczne. Trawienie takich posiłków nie przysparza żadnych problemów i nie obciąża naszego organizmu. Należy tutaj zaznaczyć, że dieta taka nie oznacza wcale, że posiłki nie są energetyczne i nie dostarczają niezbędnej ilości kalorii. Jest wręcz przeciwnie, posiłki są tak skomponowane aby dostarczyć potrzebną ilość energii i kalorii. Dieta lekkostrawna jest szczególnie polecana osobom, które cierpią na różnego rodzaju stany zapalne żołądka, owrzodzenie, zapalenie jelit lub dwunastnicy.

Dieta lekkostrawna – podstawy żywienia

Jak każda dieta również dieta lekkostrawna ma swoje zasady o których przestrzeganiu należy pamiętać jeśli chcemy by taka dieta była faktycznie skuteczna. Po pierwsze, w przypadku diety lekkostrawnej musimy ograniczyć lub zupełnie wyeliminować produkty tłuste, które są pieczone lub smażone w tradycyjny sposób. Po drugie, należy ograniczyć spożywanie przypraw a także produktów wzdymających. Poza tym należy także pamiętać o ograniczeniu spożywania produktów zawierających błonnik.