Organizm ludzki w około 60% składa się z wody. U kobiet jest to zwykle wartość nieco niższa, u mężczyzn wyższa, ale dla przedstawicieli obojga płci ważne jest, by nie dopuszczać do nadmiernego ubytku wody. Już nawet niewielkie odwodnienie organizmu staje się przyczyną problemów z koncentracją i spadku witalności. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, każdego dnia należy spożywać duże ilości wody niegazowanej – pijemy ją małymi porcjami przez cały dzień. Może to być wodą butelkowa, ale nada się także zwykła kranówka, pod warunkiem że zostanie poddana procesowi filtracji. Jest to możliwe dzięki dzbankom do filtrowania wody.
Dzbanek ma oczyszczać wodę z zanieczyszczeń. Jakiego rodzaju są to zanieczyszczenia? M.in. metale ciężkie, chlor, związki organiczne. Część z nich trafia do wody w momencie, gdy ta przepływa przez starą instalację, od dawna nie poddawaną procesowi renowacji. Inne trafiają do wody pitnej z zanieczyszczonej gleby. Substancje te nie są obojętna dla ludzkiego organizmu, dlatego tak ważne jest, by je w porę usuwać.
Dzbanki filtrujące zawierają wymienne filtry (zwykle węglowe), które wyłapują zanieczyszczenia. Filtr umieszczony jest w górnej części dzbanka. Kiedy wlewamy do niego wodę, ta od razu podelga procesowi filtracji. Najpierw odbywa się filtrowanie wstępne, które wychwytuje zanieczyszczenia mechaniczne. W dalszej kolejności woda przelatuje przez siateczkę filtrującą, której zadaniem jest usunięcie osadu lub zawiesiny, następnie odbywa się wzbogacanie wody w magnez i oczyszczanie z niektórych metali ciężkich. Natomiast przy pomocy węgla aktywnego odbywa się oczyszczanie wody z chloru i innych związków organicznych. Ostatni etap to kolejna filtracja mechaniczna, dzięki której na dno dzbanka trafia zmiękczona, krystalicznie czysta woda.
Dzbanek do filtrowania wody będzie działał poprawnie, jeżeli nie zapomnimy o regularnej wymianie filtra. Powinno się to odbywać co miesiąc. Dobrym pomysłem jest inwestycja w dzbanek, który posiada system sygnalizujący konieczność wymiany filtra.