Na czym polega badanie USG serca?

Catering dietetyczny
Catering dietetyczny – smaczne posiłki zawsze na czas
17 kwietnia 2020
USG serca

Diagnostyka chorób układu krążenia odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz szczegółowych badań, obrazujących pracę serca i naczyń krwionośnych. Wykonanie badań zleca lekarz, jeżeli podejrzewa u pacjenta schorzenia układu krążenia, zwężenie żył i tętnic żylnych czy nieprawidłowości w pracy serca. Jeśli chodzi o serce, jednym z najczęściej wykonywanych badań jest  echokardiografia, czyli USG serca.

Co to jest echokardiografia?

Echokardiografia, jak sama nazwa wskazuje, to badanie, które pozwala nie tylko usłyszeć bicie serca, ale i zobaczyć, w jaki sposób narząd pracuje, jak wyglądają jego struktury. Echokardiografia, zwana też potocznie echem serca, należy do badań obrazowych, a więc pozwala zobrazować pracę mięśnia sercowego. W badaniu tym wykorzystuje się technikę ultrasonograficzną, co oznacza, że echokardiografia jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Badanie nie powoduje bólu, nie wywołuje dyskomfortu, nie jest czasochłonne ani wymagające dla pacjenta. Może mu się poddać każdy, kto ma taką potrzebę, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Na czym polega USG serca?

Badanie USG serca odbywa się dzięki wykorzystaniu specjalnego urządzenia, emitującego fale ultradźwiękowe. Urządzenie to składa się ze specjalnej głowicy, którą przykłada się do posmarowanej żelem skóry. Głowica połączona jest z komputerem, który odczytuje długość i częstotliwość fal odbijanych od badanych struktur, a następnie obrazuje wynik na monitorze. Do zrobienia echa serca wykorzystuje się ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 10 MHz.

Echo serca – przebieg badania

Podczas badania lekarz próbuje jak najlepiej przyjrzeć się strukturom mięśnia sercowego i  wyśledzić ewentualne nieprawidłowości. USG serca pozwala na ocenę położenia serca, jego grubości, wymiarów i proporcji jam serca, a także ocenę funkcji skurczowej lewej komory serca. Badanie obrazuje budowę zastawek i przepływy – umożliwia wyśledzenie nieprawidłowych połączeń i przepływów pomiędzy jamami serca. Echokardiografia pomocna jest również przy diagnozowaniu guzów serca. Badaniu powinna zostać poddana każda osoba, u której występują zaburzenia pracy serca. Wskazaniem do wykonania badania jest również nadciśnienie tętnicze.

Badanie wykonuje się w wyciszonym pomieszczeniu, umożliwiającym wsłuchanie się w bicie serca. Podczas badania pacjent leży na plecach bądź na boku (zazwyczaj lewym), a jego skórę w okolicy serca pokrywa specjalny żel, ułatwiający rozchodzenie się fal ultradźwiękowych. Następnie lekarz przykłada do ciała głowicę urządzenia, a na monitorze pojawia się obraz serca.

Przygotowanie do USG serca

Badanie nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań, chyba że ma zostać wykonane USG serca z obciążeniem (przyda się wygodny strój do ćwiczeń) albo USG przełykowe (na badanie przychodzimy na czczo). Natomiast standardowa echokardiografia wymaga od pacjenta, by rozebrał się od pasa w górę. Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien wcześniej dowiedzieć się, czy w dniu badania również ma je przyjąć, czy też powinien dawkę pominąć.