Niewłaściwe nawyki – co warto wiedzieć

Dieta 1000 kalorii
Dieta 1000 kalorii – porady
27 lutego 2018
Słone przekąski
Słone przekąski – ryzyko
20 marca 2018

Niewłaściwe nawyki – przykłady

Nasze życie w dużej mierze składa się z nawyków. To nawyki definiują nasze życie i wpływają na to jak je organizujemy. Wystarczy tutaj choćby wymienić takie kwestie jak wstawanie wcześnie rano lub bardzo późno, poranna lub wieczorna gimnastyka, palenie czy picie alkoholu. To tylko kilka kwestii, które pokazują jak silne mogą być nawyki. Czym jednak tak naprawdę są nawyki i na co konkretnie maja wpływ?

jedzenie wiśniNawyki to inaczej działania, które są przez nas powtarzane i bez których nie wyobrażamy sobie przeżycia choćby jednego dnia. To czynności, które rozkładają nasz dzień na czynniki pierwsze i które organizują nasze życie. Bez nawyków w zasadzie nie ma mowy o skutecznym działaniu czy życiu w ogóle. Zycie do pewnego stopnia wymaga powtarzalności i przewidywalności. Sama spontaniczność i nieprzewidywalność nie wystarczyłaby do przetrwania. Nawyki nie są zatem niczym złym ani dobrym, są po prostu niezbędnym elementem naszej codziennej egzystencji.

Niestety niewłaściwe nawyki mogą nasze codzienne życie bardzo utrudnić, a nawet całkowicie zniszczyć. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie niewłaściwe nawyki jak choćby wymienione wyżej palenie papierosów czy picie alkoholu. Te nawyki związane z używkami i ich niekontrolowanym spożyciem mogą spowodować, że nasze  życie i zdrowie będą zagrożone i mogą się zdecydowanie pogorszyć. Inne niewłaściwe nawyki dotyczą wszystkich powtarzalnych czynności, które pomagają nam pozbyć się stresu ale są dla nas w jakiś sposób szkodliwe. Chodzi tutaj głównie o takie kwestie jak nawyk kompulsywnego wyrywania włosów w sytuacjach kiedy jesteśmy zdenerwowani, nawyk obgryzania paznokci i wiele innych.

Niewłaściwe nawyki – jak sobie radzić

Co ciekawe, niewłaściwe nawyki mogą się także odnosić do niewłaściwych nawyków żywieniowych. Dotyczy to takich aspektów sposobu żywienia, które na pierwszy rzut oka nie mają większego wpływu na nasz stan zdrowia, ale tak naprawdę jeśli są często powtarzane na dłuższą metę mogą spowodować bardzo poważne konsekwencje. Warto zatem zdawać sobie sprawę z faktu, że nieregularne spożywanie posiłków czy spożywanie posiłków na stojąco to także niewłaściwe nawyki, które mogą pogorszyć nasze zdrowie i nasze samopoczucie.

Niewłaściwe nawyki można oczywiście skutecznie wyeliminować. Z jednej strony wystarczy odrobina silnej woli i chęci, a możemy faktycznie się ich pozbyć. Z drugiej jednak strony mamy duża liczbę osób w przypadku których sprawa nie jest wcale tak prosta i którzy potrzebują profesjonalnej pomocy w walce z niewłaściwymi nawykami. Tutaj nieoceniona będzie pomoc psychologa lub psychiatry.