Słodzik zamiast cukru

Dieta na dowóz Warszawa
Dieta na dowóz Warszawa
9 listopada 2017
Rady dla odchudzających się
Rady dla odchudzających się
6 grudnia 2017
Słodzik zamiast cukru

Słodzik zamiast cukru na diecie – czy to dobry pomysł?

Celem diety odchudzającej jest redukcja masy ciała, ale też zamiana złych nawyków żywieniowych na te, które pozwolą utrzymać zgrabną sylwetkę przez lata. Będąc na diecie należy zrezygnować z wysoko kalorycznych produktów, wyeliminować niezdrowe przekąski oraz ograniczyć spożycie „dodatków” w postaci masła do kanapek czy cukru do kawy. Słodzik zamiast cukru to częste rozwiązanie wśród tych, którzy nie potrafią napić się gorzkiej kawy. Ale czy na pewno słodzik nie utrudnia odchudzania?

Słodzik tylko dla cukrzyków?

Przyjęło się, że słodzikiem swoją dietę urozmaicają osoby chore na cukrzycę. To z myślą o nich opracowano tego typu preparaty. Ale po słodziki równie chętnie sięgają osoby cierpiące na inne schorzenia, np. insulinooporność czy Hashimoto, a także ci, którzy toczą walkę o zgrabną sylwetkę. Spożywanie słodzików wydaje się być doskonałą alternatywą dla cukru, ponieważ zaspokaja ochotę na słodkie, a przy tym nie przyczynia się do wzrostu masy ciała. Ale czy na pewno?

Słodzik zamiast cukru – aspartam wcale nie taki bezpieczny?

Słodziki, które zawierają w swoim składzie aspartam nie są toksyczne dla ludzi, więc są bezpieczne. Badania wykazały jednak, że preparaty te wcale nie są tak przydatne podczas walki z nadwagą, ponieważ aspartam może przyczynić się do wystąpienia zespołu metabolicznego. Metabolit aspartamu blokuje jelitową fosfatazą alkaliczną, czyli enzym zapobiegający zespołowi metabolicznemu. Przez nadużywanie słodzików z aspartamem waga zamiast spadać, może rosnąć.

Słodzik zamiast cukru stosuj z umiarem

Oczywiście jeśli słodzik jest używany od czasu do czasu i to w niewielkich ilościach, nie zniweczy procesu odchudzania. Na diecie należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Nie warto ograniczać wszystkiego do zera, bo istnieje prawdopodobieństwo, że wygłodniały organizm nagle zapragnie konkretnej substancji i rzucimy się na jedzenie. Jeśli zatem całkowicie rezygnujemy z cukru, czasem możemy użyć słodzika, ale pamiętajmy, by go nie nadużywać.