Zawód dietetyk

Dieta a witaminy
Dieta a witaminy
6 listopada 2017

Zawód dietetyk – jak zostać dietetykiem?

Do grupy popularnych w ostatnich latach zawodów należy dopisać dietetyka. Z jednej strony coraz częściej jemy świadomie, dbamy o swój wygląd i zdrowie, z drugiej zaś na wyciągnięcie ręki mamy przetworzone jedzenie, a wolny czas spędzamy przez monitorem komputera. Zawód dietetyk należy do grupy odpowiedzialnych. Dietetyk odpowiada za czyjeś zdrowie i dobre samopoczucie. Musi posiadać wiedzę z wielu dziedzin, w tym także z zakresu chorób metabolicznych i tzw. chorób duszy. Otyłość idzie bowiem często w parze ze stanami depresyjnymi.

Co jest celem pracy dietetyka?

Przede wszystkim prowadzenie terapii dietetycznej, dostosowanej do potrzeb konkretnego pacjenta, ale i skutecznej. Dietetyk ma zachęcać do zmiany nawyków żywieniowych, szerzyć wiedzę na temat profilaktyki zdrowia i wspomagać leczenie różnorodnych chorób, takich jak cukrzyca czy Hashimoto. Wynika z tego, że dietetyk nie tylko pomaga trwale i bezpiecznie schudnąć, choć to właśnie z odchudzaniem najczęściej kojarzymy ten zawód.

Zawód dietetyk – kształcenie przyszłych dietetyków

Przyszły dietetyk może ukończyć studia wyższe na kierunkach pokrewnych z technologią żywienia i właśnie dietetyką. Nie oznacza to jednak, że zawód dietetyk przeznaczony jest wyłącznie dla absolwentów wyższych uczelni. Do wykonywania zawodu przygotowują także różnorodne szkolenia, które umożliwiają zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy. Szkolenia najwyższej jakości oferują zlokalizowane w różnych miastach Polski Akademie Dietetyki. Absolwent otrzymuje zaświadczenie wewnętrzne od takiej placówki oraz zaświadczenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, potwierdzające zdobycie kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zawodu.

Miejsce pracy dietetyka

Zawód dietetyk to ogromne perspektywy zatrudnienia. Dietetyk może otworzyć własną poradnię dietetyczną, albo podjąć pracę w popularnym centrum dietetycznym. Dietetyków zatrudniają firmy cateringowe, stołówki szkolne i szpitalne, hotele i restauracje, ośrodki SPA i wiele innych. W ostatnim czasie popularnym zajęciem stało się również prowadzenie blogów czy kanałów na YouTube poświęconych zdrowemu żywieniu.