Zdrowe proporcje posiłków – co jest istotne

Optymalne żywienie – o co należy zadbać
5 maja 2018
Dieta z dostawą Warszawa
Dieta z dostawą Warszawa
22 maja 2018

Zdrowe proporcje posiłków – czyli jakie

Zdrowe jedzenie i zdrowa dieta w ogóle to obecnie bardzo popularny temat. Wynika to oczywiście z kilku podstawowych kwestii. Postęp technologiczny i rosnący dostęp do wiedzy sprawił, że podniosła się także świadomość ludzi jeśli chodzi o to jak funkcjonuje nasz organizm oraz jak postrzegamy swoje ciało i swoją egzystencję w świecie. W rezultacie rosnąca samoświadomość doprowadziła do tego, że inaczej postrzegamy to jak powinniśmy się odżywiać.

posiłkiPosiłki to nie tylko okazja do spotkania z rodziną przy stole czy szybki wypad na lunch. Nagle ważne staje się aby zacząć dokładnie rozumieć co jemy i jak. Co ciekawe, nie liczą się tutaj same składniki i ich wartości odżywcze – nagle ważne stały się po prostu proporcje posiłków. Dlaczego proporcje posiłków zaczęły nagle odgrywać tak ważną rolę? Przed wszystkim wynika to z faktu, że mamy tendencję do spożywania coraz większych posiłków, które nie są w żaden sposób zrównoważone.

Właściwe proporcje posiłków pomagają nam w skomponowaniu zdrowych dań, które są bogate w niezbędne naszemu organizmowi substancje odżywcze, witaminy i minerały. Bez właściwych proporcji posiłków w zasadzie nie ma mowy aby nasza dieta była pełna i aby dostarczała nam właściwej ilości wszystkich niezbędnych nam substancji. Mimo, że sprawa na pozór wydaje się dosyć prosta ustalenie właściwych proporcji posiłków wcale nie jest tak łatwe. Skąd biorą się trudności i czy faktycznie musimy aż tak bardzo się tutaj starać?

Proporcje posiłków – co jest ważne

Jeśli chodzi o proporcje posiłków trudności wynikają tutaj przede wszystkim z faktu, że nie posiadamy tak naprawdę odpowiedniej wiedzy, która pokazywałaby nam jak powinny być skomponowane pełnowartościowe i odżywcze posiłki. Chodzi tutaj głównie o fakt, że często wydaje nam się, że właściwe proporcje posiłków to przede wszystkim równowaga pomiędzy ilością mięsa a ilością warzyw. Jest to niestety częsty błąd. Ilość warzyw i mięsa nie ma tak naprawdę nic do rzeczy jeśli chodzi o zdrowe proporcje posiłków. Tutaj liczą się bardziej kwestie czysto dietetyczne, a więc jaką konkretnie ilość białka, węglowodanów itp. dostarczymy naszemu organizmowi w danym posiłku.

Obliczanie proporcji posiłków może być dosyć problematyczne, warto zatem mieć na uwadze fakt, że nie zawsze możemy sobie z tym poradzić sami. Dobrym rozwiązaniem będzie na pewno skorzystanie z porady dietetyka lub z gotowych przepisów, w których proporcje nie są zaburzone. Warto zatem zastanowić się nad tym nie tylko co i jak jemy, ale jakie są proporcje naszych posiłków.